W jakich budynkach najlepiej sprawdzą się żaluzje fasadowe?

Dlaczego żaluzje fasadowe są dobrym wyborem do budynków z dużymi przeszkleniami?

Żaluzje fasadowe stanowią idealne połączenie estetycznego wyglądu, bezproblemowej obsługi i wysokiej funkcjonalności. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku dużych przeszkleń, które są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa. Dlaczego warto zdecydować się na montaż żaluzji fasadowych? Wyjaśniamy, czym wyróżnia się ten typ osłon okiennych.

Żaluzje fasadowe – skuteczny sposób na ograniczenie dopływu światła do pomieszczeń

Żaluzje fasadowe skutecznie ograniczają dopływ światła do pomieszczeń i są oryginalną ozdobą fasady budynku. To doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa, w którym powierzchnia szyb jest znaczna. W takich budynkach zwykle nie ma możliwości montażu konwencjonalnych osłon okiennych np. rolet, dlatego też świetnie sprawdzą się żaluzje fasadowe.

Trzeba wiedzieć, że ze względu na montaż na zewnątrz budynku, zatrzymują ciepło, które przenika do jego wnętrza, gdy korzysta się z wewnętrznych osłon okiennych. Jest to związane z redukcją efektu rozpraszania ciepła z rozgrzanej żaluzji. Dzięki montażowi żaluzji fasadowych można cieszyć się komfortem termicznym i obniżyć koszty eksploatacji budynku. Na ich popularność wpływa również to, że można montować je podtynkowo, a także łączyć moduły i wybrać ich kolor, dzięki czemu będzie on idealnie współgrał z elewacją.

Zalety montażu żaluzji fasadowych w przypadku dużych przeszkleń

Duże okna pozwalają doświetlić pomieszczenia, jednak powodują również, że wnętrze budynku nadmiernie się nagrzewa. Problem ten pomagają rozwiązać żaluzje fasadowe, które mogą blokować nawet 80% energii słonecznej, zanim wniknie ona przez okna do wnętrza budynku. Budowa żaluzji fasadowych umożliwia precyzyjną regulację dopływu naturalnego światła do pomieszczeń. Dzięki nim można regulować zarówno kąt padania światła, jak i jego intensywność oraz ograniczyć wydatki związane z korzystaniem z klimatyzacji. Zastosowanie odpornych na działanie czynników środowiskowych materiałów – żaluzje fasadowe są odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV oraz zmiennych temperatur – pozwala przez długie lata cieszyć się nie tylko funkcjonalnością, ale także pięknym wyglądem zewnętrznych osłon okiennych.

Niewątpliwymi zaletami jest również to, że mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie, a także to, że umożliwiają współpracę z systemami inteligentnego zarządzania budynkiem. Ponadto można wyposażyć je w specjalne czujniki, które będą automatycznie reagowały na niekorzystne warunki atmosferyczne i np. podciągały żaluzje do góry, gdy pojawią się nagłe podmuchy wiatru, które mogłyby je zniszczyć.