Jakie osłony okienne wybrać, aby ograniczyć nasłonecznienie?

Jakie osłony okienne najlepiej chronią pomieszczenia przed nasłonecznieniem?

Wybór zewnętrznych i wewnętrznych osłon okiennych, które chronią przed nasłonecznieniem, jest ogromny. Dzięki temu można dopasować konkretne rozwiązanie do indywidualnych potrzeb, nie tylko pod względem ceny i funkcjonalności, ale także stylu architektonicznego budynku i wielkości przeszkleń. Jakie osłony okienne najlepiej blokują dopływ naturalnego światła? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając żaluzje lub rolety?

Wewnętrzne osłony okienne — przegląd dostępnych rozwiązań

Do grupy wewnętrznych osłon okiennych zaliczamy m.in. rolety materiałowe oraz żaluzje pionowe i żaluzje poziome, które powstają z różnych materiałów. Jeżeli chcemy zamontować osłony okienne wewnątrz pomieszczeń, skutecznie redukując nadmierne nasłonecznienie, to doskonałym wyborem będą np. rolety typu dzień-noc, dzięki którym nie tylko możemy znacznie zaciemnić pomieszczenie, ale także regulować dopływ światła i cieszyć się poczuciem prywatności. Wszystkie z wewnętrznych osłon okiennych możemy dopasować do wystroju wnętrza.

Zewnętrzne osłony okienne — przegląd dostępnych rozwiązań

Lepszym sposobem ochrony przed promieniami słonecznymi są zewnętrzne osłony okienne. Zaliczamy do nich m.in.:

  • różne rodzaje rolet zewnętrznych np. rolety podtynkowe, rolety elewacyjne i rolety nadstawne,
  • żaluzje fasadowe,
  • nowoczesne rolety typu screen.

Wszystkie z powyższych typów osłon okiennych zewnętrznych skutecznie redukują nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń. Zasługują one na szczególną uwagę, ponieważ ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń od słońca, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji budynku (mniejsze wydatki na klimatyzację) oraz skutecznie redukują straty energii cieplnej w sezonie grzewczym. Obecnie popularnym rozwiązaniem refleksole, czyli rolety typu screen. Wykonano je z przeziernego materiału, dlatego w pomieszczeniu jest jasno, jednak promienie słońca znacznie nie nagrzewają pomieszczenia.

Według niektórych jednak najlepszym sposobem, aby ochronić pomieszczenie przed nasłonecznieniem, są żaluzje fasadowe. To one umożliwiają regulację kąta nachylenia do szyby i tym samym regulację wpadających promieni słonecznych. Co ważne, właśnie te żaluzje blokują nawet 80% promieniowania słonecznego, dlatego wszystko wskazuje na to, że będą idealnym wyborem.