Jak wybrać okna energooszczędne? Praktyczne wskazówki od Bow-Max

Jak wybierać okna energooszczędne?

Wybór odpowiednich okien do naszego domu to nie lada wyzwanie. W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykładamy do energooszczędności, która wpływa na komfort mieszkania oraz zmniejsza straty ciepła, obniżając tym samym rachunki za ogrzewanie. Wśród elementów mających wpływ na energooszczędność domu, stolarka okienna zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na okna energooszczędne, do których zaliczamy nie tylko okna PVC, ale również okna aluminiowe oferowane przez firmę Bow-Max z Zielonej Góry, stanowią one doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.

Czym kierować się przy wyborze: parametry techniczne

Wybór okien to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i parametrów technicznych. Wskaźnik Uw jest jednym z najważniejszych wskaźników, który określa ilość ciepła przepuszczanego przez całe okno. Im niższa jest ta wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne prezentuje okno, a wydatki poniesione na ogrzewanie są niższe.

Kolejnym elementem okien energooszczędnych, na który należy zwrócić uwagę, jest izolacyjność cieplna profilu okiennego, czyli parametr Uf, który również powinien być jak najmniejszy. Wpływ na to ma głębokość profilu, który im jest głębszy, im więcej ma komór — tym okno jest cieplejsze, a cała konstrukcja jest bardziej stabilna i na tyle silna, aby utrzymać pakiet szybowy.

Nie można również zapominać o współczynniku przewodnictwa cieplnego szyby Ug, który również powinien być jak najniższy. Optymalnym rozwiązaniem są okna trzyszybowe o grubości pakietu 48 mm, wypełnione gazem szlachetnym oraz dodatkowo wyposażone w termoizolacyjne ramki dystansowe stabilizujące przestrzenie międzyszybowe.

Istotnym elementem są uszczelki i zawiasy. Jakość tych komponentów ma znaczący wpływ na trwałość okien oraz ich skuteczność w zatrzymywaniu ciepła. Na przykład, okna aluminiowe często są wyposażone w zaawansowane systemy podwójnych lub potrójnych uszczelnień, co dodatkowo podnosi ich energooszczędność.

Oprócz wyżej wymienionych parametrów niezwykle ważny jest prawidłowy montaż okien w warstwie ocieplenia, popularnie nazywany ciepłym montażem. To bardzo precyzyjna czynność, dlatego najlepiej, powierzyć ją wykwalifikowanej ekipie z firmy Bow-Max dostarczającej okna. To, czy dom będzie energooszczędny, zależy także od jego usytuowania względem stron świata, rozmieszczenie i wielkość okien. W domu pasywnym w celu maksymalnego wykorzystania ciepła słonecznego duże przeszklenia lokuje się od strony południowej budynku, natomiast od strony północnej projektuje się okna małe albo wcale.

Okna aluminiowe: klucz do oszczędności

Pod względem energooszczędności kojarzone dotąd z zimnem okna aluminiowe, nie ustępują ciepłym oknom PVC i cieszą się coraz większą popularnością.

Zastosowanie nowoczesnych technologii i nowatorskich rozwiązań sprawia, że współczynnik przenikania ciepła okien aluminiowych jest porównywalny z najlepszymi z tworzywa sztucznego.

Producenci opracowali bowiem skuteczne metody ich „ocieplenia”. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowaniu wielokomorowych przekładek izolacyjnych wewnątrz profili, a także specjalnych pianek we wrębie przyszybowym oraz uszczelnieniom innowacyjnymi uszczelkami, okna aluminiowe osiągają tak dobre wartości izolacyjności termicznej, że z powodzeniem stosowane są budownictwie energooszczędnym i pasywnym, spełniają bowiem wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm, co potwierdzają uzyskane certyfikaty.

Aluminium jest nowoczesnym materiałem, który znakomicie wpisuje się w obecne trendy budownictwa ekonomicznego i ekologicznego. Jest to o niezwykłej sztywności, stabilności, wytrzymałości i odporności na odkształcenia. Profile aluminiowe są bardzo dobrym rozwiązaniem do przeszkleń wielkogabarytowych i o różnych, niestandardowych kształtach. Dzięki temu, okna wykonane z tego materiału są nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne o doskonałej izolacji cieplnej i akustycznej.

Inną istotną zaletą okien aluminiowych jest ich wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowania UV. Dzięki temu nie ulegają one odbarwieniu czy odkształceniom, co przekłada się na długą żywotność produktu. Ponadto okna aluminiowe są przyjazne dla środowiska, gdyż aluminium jest materiałem w pełni recyklingowym. Warto zatem rozważyć wybór okien aluminiowych jako energooszczędnego rozwiązania dla naszego domu.